Montessori programy pro děti

Stupně montessori škol

Děti procházejí několika odlišnými fázemi, jak rostou od dětí do své dospělosti. Každá z těchto fází je charakterizována jak fyzickými tak psychickými rozdíly. Každé fázi navíc odpovídají různé vývojové potřeby dětí a tím i různá připravená prostředí. 

Montessori školy tak mají několik stupňů:

  • Programy pro kojence a batolata (pro věk 0-3)
  • Mateřské školy (pro věk 3-6)
  • Základní školy (pro věk 6-12)
  • Adolescentí programy (pro věk 12-18)

 

Programy pro kojence a batolata

  • Prenatální třídy jsou určeny pro nastávající matky a jejich partnery
  • Třídy pro batolata s matkami jsou pro matky, které se s dětmi naučí, jak používat speciálně připravené prostředí pro děti tohoto věku pod vedením vyškolených montessori lektorů. Třída se zaměřuje na pozorování dítěte a na nabízení vhodných činností.
  • Jesle jsou určeny pro děti 2-18 měsíců věku
  • Dětské skupiny jsou zaměřeny na děti od 14 měsíců do 3 let věku dětí a zaměřují se na pohyb, jazyk a nezávislost. 

Mateřská škola

Věk 3-6

Ve věku mezi 3. a 6. rokem se prostředí nazývá mateřská škola. Jde o děti z mladší skupiny, které jsou do tohoto prostředí přemístěny mezi věkem od 2 ½ až do 3 let, a to tehdy, kdy jsou na to prokazatelně připraveny.

Montessori základní škola

Věk 6-12 let

Montessori základní škola zajišťuje prostředí pro děti ve věku mezi 6 a 12 lety. Někdy jsou děti rozděleny do dvou skupin 6-9 let a 9-12 let a někdy je všech šest let ponecháno dohromady.

Montessori adolescentí program

Věk 12-18 let

Program pro mládež mezi 12. a 15. rokem inspirovaný Marií Montessori je nazýván Erdkinder, což znamená „Děti země“. Myšlenka Marie Montessori byla založena na tom, že mladí dospívající by kvůli své zranitelnosti měli být v bezpečném prostředí pracovní farmy, kde mohou být blízko přírodě,
dýchat čerstvý vzduch, jíst zdravé potraviny a kde by byli oproštěni od stresu akademického studia a zkoušek. Měli by zde čas pro sebevyjádření a příležitosti naučit se, jak funguje společnost a jak převzít zodpovědnost za své jednání.